Prawidłowa dieta jako klucz do uzyskania zadowalających wyników treningowych
Chcesz czuć się dobrze, poprawić swoje zdrowie i wyglądać lepiej? To oczywiste, że tak. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że aby to osiągnąć musisz trenować, ale pamiętaj też o tym, że to dieta jest kluczem do zadowalających efektów. Dowiedz się jak powinien wyglądać jadłospis dla osób aktywnych fizycznie i co zrobić, żeby trzymanie diety nie było takie trudne.
Same ćwiczenia? Niestety nie wystarczą
Ćwiczenia są niezbędne w budowaniu sylwetki. Jednak musisz pamiętać, że to, co jesz ma wpływ nie tylko na twoje wyniki sportowe, ale też na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i gospodarkę hormonalną. Ma wpływ również na regenerację organizmu po treningach oraz zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni. Zatem, aby uzyskać zadowalające efekty ćwiczeń, należy połączyć odpowiednie żywienie z dobrym planem treningowym.
Dieta i trening
Dieta powinna być dobrana do twojej aktywności, wieku, wagi i celu, jaki chcesz osiągnąć. Przed treningiem posiłek powinien być lekkostrawny i zawierać produkty o niskim poziomie glikemicznym. Po treningu wybierz przyswajalne węglowodany i chude białko, aby przyśpieszyć regenerację mięśni. Nie zapomnij o odpowiedniej ilości białka w diecie – to głównie z niego składają się mięśnie.
Czego unikać w diecie
No cóż, niestety nie wszystko, co dobrze smakuje, dobrze działa na organizm. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej, czyli poddanej obróbce przemysłowej, zazwyczaj z dodatkiem cukru, soli, tłuszczu, konserwantów czy polepszaczy smaku. Zrezygnuj z bomb kalorycznych i z tego, co tylko udaje zdrowe, a wcale takie nie jest – na przykład soków z masą witamin, ale też mnóstwem cukru. Sprawdzaj skład kupowanych produktów, czasem możesz się zdziwić, jakie chemiczne dodatki zawierają. Pamiętaj, że skład na etykiecie podawany jest malejąco, zatem jeśli na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu jest cukier, lepiej tego nie kupuj.
Dieta – jak to łatwo powiedzieć
A zatem wiesz już, dlaczego należy połączyć dietę z ćwiczeniami, aby uzyskać zadowalające wyniki treningowe. Wiesz też co powinno się jeść przed i po treningu, a także jakich produktów spożywczych lepiej unikać, jeśli chcesz się cieszyć perfekcyjną sylwetką. Jest tylko jeden problem – różnica między wiedzieć a zrobić. Powiedzieć jest łatwo, ale trzymać się diety, odmówić sobie ciepłego pączka czy pizzy z podwójnym serem, znacznie trudniej. Poznaj więc sposoby na to, żeby zmiana diety nie zakończyła się kolejny raz porażką.
- Zastanów się, po co i dlaczego.
Czasem będzie łatwo, a czasem utrzymanie zdrowej diety będzie prawdziwym wyzwaniem. Z tego powodu przyda ci się odpowiednia motywacja, zwłaszcza w chwilach słabości dobrze pamiętać, po co właściwie to robię.
- Ułóż odpowiedni plan.
Masz już motywację – przejdź do planu. Musisz poznać siebie i swoje nawyki żywieniowe, żeby ustalić, jak powinna wyglądać twoje codzienna dieta. Co należy wyeliminować, co ograniczyć, co nowego wprowadzić. Nie jest to łatwe i trzeba mieć pewną wiedzę z dziedziny dietetyki, aby ułożyć zdrowy, dobrany do potrzeb swojego organizmu jadłospis. Najlepiej więc niech zrobi to za ciebie trener personalny. To da ci pewność, że odżywiasz się właściwie i zagwarantuje szybkie efekty.
- Zacznij od małych kroków.
Radykalna zmiana diety z dnia na dzień przypomina prawdziwą rewolucję. Jeśli potrafisz to zrobić, a potem się trzymać nowych nawyków, to świetnie. Jednak zwykle takie duże zmiany kończą się tym, że wracamy do starych nawyków, bo jest to po prostu za trudne. Lepiej zacząć od małych zmian i działać stopniowo. Zacznij na przykład od eliminacji jednego z niezdrowych nawyków. Zamiast od razu całkowicie odstawić cukier, spróbuj najpierw go zredukować. Na przykład, jeśli słodzisz kawę dwoma łyżeczkami cukru, ogranicz się do jednej albo wybierz jego zdrowy zamiennik. Gdy już ci się uda zmienić jeden niezdrowy nawyk, wprowadź kolejną zmianę. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zmiana codziennych nawyków, a na to potrzeba czasu. Ale gdy już ci się to uda potem będzie już tylko łatwiej. Tak więc wyrzuć niezdrowe nawyki i zastąp je nowymi, które pomogą ci przybliżyć się do celu, jakim jest zdrowa sylwetka.
- Monitoruj.
Warto, przynajmniej na początku, zapisywać co i ile jemy. Możesz być zaskoczony tym, co zobaczysz, bo zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, na przykład, ile przekąsek podjadamy w ciągu dnia. Poza tym takie zapiski już same w sobie są dobrą motywacją i przypominają nam o tym, że mamy się trzymać zdrowej diety. Notatki mogą ci też dać wgląd w to, co koniecznie trzeba zmienić w jadłospisie, a co jest dobrym nawykiem.
- Nagradzaj się za dobre nawyki.
Zgadza się – należy ci się nagroda. Trzymanie się diety to naprawdę duży wysiłek i sprawdzian silnej woli. Nagroda będzie dodatkową motywacją. Jednak niech to lepiej nie będzie nagroda w postaci tortu czekoladowego, ale na przykład wyjście do kina albo zakup nowej koszulki do treningu.
- Trzymaj się nowej diety i wybacz sobie małe porażki.
Gdy już masz motywację, plan diety i nowe nawyki żywieniowe – pozostało ci już tylko trzymać się tego. Nie oszukujmy się, czasem zdarzy ci się “potknięcie” i skusisz się na coś niezdrowego czy bardzo kalorycznego. Ale to nie koniec świata. Jeśli to tylko wyjątki, a na co dzień trzymasz się zdrowej diety, to wszystko jest w porządku.
Daj sobie czas na zmiany. One przyjdą, a ty, patrząc w lustro, będziesz mógł się cieszyć wyglądem swojego ciała i mieć satysfakcję z osiągniętych celów.