Czy treningi personalne mogą odbywać się w parach?
Jeszcze jakiś czas temu treningi personalne wydawały się dobrem luksusowym, za które trzeba było słono zapłacić. Dodatkowo postrzegano to jako przywilej osób bogatych i poniekąd fanaberia. Na ten moment wiele się zmieniło i bardzo dobrze! Teraz każdy klub fitness ma zatrudnionych trenerów personalnych, którzy prowadzą zajęcia grupowe czy właśnie treningi personalne. Wachlarz możliwości staje się coraz większy, ponieważ wiedza trenerów staje się coraz szersza. Grunt to wybrać odpowiednią osobę do poprowadzenia twojej przemiany.
Kiedy zgłaszamy się do trenera personalnego?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto zwrócić się do takiej osoby? Pierwsza rzecz to chęć poprawy swojego zdrowia, sylwetki, sprawności fizycznej czy też samopoczucia. Osoby, które w swoim życiu ćwiczyły, nawet w formie rekreacji, doskonale znają to świetne uczucie po zakończonym treningu, po którym napływ endorfin starczy na wiele godzin. Dlatego nie kierujmy się wyłącznie sylwetką, a naszą psychiką, od której warto zacząć. Dobry trener będzie nam pomagał na wielu płaszczyznach, nie tylko w zgubieniu zbędnych kilogramów. Praca trenera personalnego od początku polega na rozmowie, określeniu celu podopiecznego czy zachęceniu do zrobienia odpowiednich badań zdrowotnych. Dalej trener musi wziąć pod uwagę schorzenia i kontuzje, a dopiero potem rozpisanie planu treningowego i konsultację dietetyczną. Jeżeli twój trener nie pyta cię o twoje schorzenia czy kontuzje, wiej, gdzie pieprz rośnie, ponieważ możesz narobić sobie więcej krzywdy. Kolejnym istotnym argumentem, dlaczego warto udać się do trenera personalnego będzie nauka techniki ćwiczeń. Bez tego nasze ćwiczenia nie będą dawały po prostu pożądanych rezultatów. Dobrze jest zapytać swojego trenera o rozpiskę suplementów diety i nie mówimy tu tylko o białku, kreatynie, ale również o istotnej witaminie D3, kolagenie czy glukozaminie.
Jak wygląda pierwszy trening personalny?
Pierwszy trening na pewno będzie nieco inny niż kolejne. Na waszym pierwszym spotkaniu uczysz się jak wykonywać ćwiczenia, a trener poznaje twoje możliwości. Dlatego też pierwszy trening może być krótszy od pozostałych, ponieważ skupiamy się na wyrobieniu odpowiednich ruchów. Początkowo zaczniecie najpewniej od rozgrzewki, a następnie prostych ćwiczeń, takich jak przysiad, wyciskanie czy podciąganie. Potrzebne będzie to do ocenienia twoich możliwości startowych do dalszego rozwoju.
Treningi w grupach
Zdarza się, że jesteśmy na takim etapie, że nasza motywacja leży i nie chce się podnieść. W takim wypadku fajnym pomysłem będzie wspólne ćwiczenie z drugą osobą. Nie chodzi tu o wzajemną rywalizację czy pilnowanie, a wyłącznie o motywację. Trener personalny z pewnością nie będzie miał problemu, by poprowadzić dwie osoby na raz w ich walce o zdrową i piękną sylwetkę. Umawiając się z osobą, którą lubimy na wspólne ćwiczenia, zyskujemy dodatkowy bodziec do potrzymania naszej walki. Przecież nie każdy lubi być samotnym wilkiem klubu fitness. Najważniejsze w ćwiczeniu w parach jest to, abyśmy ufali drugiej osobie, która będzie nas motywować, a nie oceniać. Pamiętajmy jednak, że osoba, z którą będziesz ćwiczyć, może mieć inne wymagania lub możliwości, dlatego nie zniechęcaj się tym, że np. będzie podnosiła większe ciężary. Treningi indywidualne zazwyczaj trwają od 60 minut do 75 minut, choć jest to oczywiście uzależnione od indywidualnych predyspozycji.
Wybierz dobrego trenera personalnego, który będzie z tobą współpracował. Macie być zgraną drużyną, a celem ma być poprawa zdrowia i twojej sylwetki.