Jak ułożyć plan treningowy dostosowany do indywidualnych wymagań i predyspozycji?
Plan trening dostosowany do indywidualnych wymagań i predyspozycji to właściwie najważniejszy element pracy nad kondycją fizyczną i rzeźbą. Jeśli chcesz zmienić swój wygląd, to koniecznie musisz o niego zadbać – wbrew pozorom nie jest to trudne! Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku podstawowych zasad. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak ułożyć odpowiedni plan treningowy!
Po co jest nam potrzebny plan treningowy?
Podjąłeś decyzję o rozpoczęciu regularnych ćwiczeń, lecz nie wiesz jak je rozplanować? Z tego powodu właśnie niezbędny jest plan treningowy, który powinien uwzględniać indywidualne wymagania i predyspozycje. Najlepiej ułożyć go z pomocą trenera – wtedy mamy pewność, że będzie on dobrze skonstruowany. Plan treningowy jest niezbędny także dlatego, ponieważ dzięki niemu możemy ukierunkować swoje wysiłki na ćwiczenia, które są odpowiednie dla naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również to, że dobrze rozpisany plan ćwiczeń doskonale wpływa na naszą motywację do systematycznych ćwiczeń.
Najważniejsze zasady układania planu treningowego
Podczas układania planu treningowego nie możemy zapomnieć o rozgrzewce – jest ona niezbędna i powinna trwać minimum 10 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Rozgrzewka służy przede wszystkim po to, aby zwiększyć elastyczność mięśni, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji. W naszym planie treningowym musimy uwzględnić także formę ćwiczeń – jeśli zależy nam na zbudowaniu konkretnych mięśni, to nasze ćwiczenia powinny się na nich skupić. Jeśli natomiast po prostu chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy, to powinniśmy postawić na trening łączony.
Kolejna ważna zasada, której należy się trzymać podczas układania planu treningowego, brzmi – nie przesadzaj! Większość z nas chciałaby, jak najszybciej osiągnąć zamierzony cel, dlatego wiele decyduje się na większą intensywność ćwiczeń niż ich możliwości. To błąd! Pamiętajmy, aby w planie treningowym znalazła się rozpiska dotycząca ilości serii każdego ćwiczenia, ilości powtórzeń w serii, szybkości wykonywanych ćwiczeń oraz czasu odpoczynku między ćwiczeniami.
Ostatnie już najistotniejsze zasady, o których koniecznie musimy pamiętać, dotyczą czasu trwania wysiłku. Należy kierować się zasadą, która mówi, że im trening jest intensywniejszy, tym wysiłek powinien być krótszy. Warto też tutaj podkreślić, że nie warto się przemęczać – zgodnie z tym co mówią eksperci najkorzystniejsze efekty można zauważyć dzięki trzem treningowi w ciągu tygodnia.